Fiyat Karşılaştırma Platformlarının Yükselişi

Tüketicilerin online alışveriş alışkanlıklarını araştıran güncel araştırmaları incelediğimizde, özellikle son 5 yılda fiyat karşılaştırma platformlarını kullanan kişilerin sayısının her yıl ciddi oranda artış gösterdiğini ve tüketiciler arasında fiyat odaklı karar verme davranışının gittikçe yaygınlaştığını görüyoruz. Bu platformlar, aynı ürün (“X” marka cep telefonu gibi) veya hizmeti (gecelik otel konaklaması gibi) satan farklı web siteleri arasında gerçek zamanlı fiyat kıyaslaması yapmanızı sağlıyorlar. Literatüre “metasearch engine” ve “aggregator” isimleriyle yerleşen bu platformların dünya genelinde en popüler olanları arasında otel fiyatlarını karşılaştırmanızı sağlayan Trivago (www.trivago.com), uçak bileti fiyatlarını karşılaştırmanızı sağlayan Skyscanner (www.skyscanner.net) ve kiralık araç fiyatlarını karşılaştırmanızı sağlayan Rentalcars (www.rentalcars.com) gibi platformlar bulunmaktadır. Türkiye’de ise Akakçe (www.akakce.com) ve Cimri (www.cimri.com) gibi ürün fiyatı karşılaştıran platformlar bilinen örnekler arasındadır. Bu ayki yazımda fiyat karşılaştırma platformlarına dair merak edilenleri soru-cevap şeklinde sizinle paylaşmak istiyorum:

Price-Comparison-Marketplace-Blog-Banner

1- Fiyat karşılaştırma platformları nasıl gelir elde ediyorlar?

Öncelikle şunu belirteyim, tüketiciler bu platformları tamamen ücretsiz olarak kullanıyorlar. Platformlar ticaretin ortasında yer alır. Alıcı ile satıcı arasında bir köprü görevi gördükleri için gelirlerini satıcı tarafıyla yaptıkları anlaşmalardan elde ederler. Genellikle bu anlaşmalar iki farkı modelde yapılır. Birincisi, müşteri karşılaştırma platformu üzerinden tıklayıp satıcının web sitesine giderse, satıcı bu tıklama için karşılaştırma platformuna sabit bir ücret öder. İkincisi, müşteri karşılaştırma platformu üzerinden tıklayıp satıcının web sitesine gider ve orada bir satın alma işlemi yaparsa, yönlendirmeyi yapan platform satış bedeli üzerinden önceden anlaşılan sabit bir oranda komisyon kazancı elde eder. Bazı platformlar ise hibrid model diyebileceğimiz şekilde, aynı anda iki modeli de uygulayabilir. Tüm modellerde tahakkuk eden kazançlar online olarak takip edilmekte ve yüzde yüze yakın doğruluk oranıyla otomatik olarak kayıt altına alınmaktadır.

2- Fiyat karşılaştırma platformları piyasadaki rekabet ortamını nasıl etkiliyor?

Standartlaşmış ürünlerde, yani kişiye özel olmayan ürünlerde, tüketicinin hangi satıcıdan alacağını belirleyen en önemli faktör genellikle kargo dahil toplam satış fiyatıdır. Standartlaşmış ürüne örnek olarak, “X” marka 42” LED televizyonu ele alalım. Bu televizyon tüm satıcılarda birebir aynıdır. Bu durumda kim daha düşük fiyat veriyorsa bu ürün oradan temin edilebilir. Diğer yandan, üzerinde çeşitli desenler bulunan, kumaş kompozisyonu ağırlıkla yün olan, büyük beden, V-yakalı bir kazak kişiye özel niteliktedir ve bu ürünün birebir aynısını çok az sayıda satıcı satıyor olabilir. İşte bu tarz ürünlerde fiyat karşılaştırma platformlarının yapabilecekleri şu anda sınırlıdır. Dolayısıyla, standartlaşmış ürünler satan web siteleri arasındaki rekabet fiyat karşılaştırma platformlarının kullanımı yaygınlaştıkça daha da şiddetlenmektedir. Kişiye özel ürün satan web siteleri için ise rekabeti kızıştıran etkiler henüz gözlenmemektedir.

3- KOBİ’ler fiyat karşılaştırma platformlarından nasıl yararlanabilir?

KOBİ’ler hem alıcı hem de satıcı olarak bu platformlardan yararlanabilirler. Alıcı olarak, şirketinizin sarf malzemesi gibi değişken giderlerini düşürmeniz için şirketinizde satın almaları yapan personeli bu platformları kullanması için eğitebilirsiniz. Satıcı olarak ise, piyasaya rekabetçi fiyatlar sunabilen bir şirketseniz, standartlaşmış nitelikte ürünleriniz varsa, mutlaka profesyonel bir e-ticaret web sitesi yaptırıp, web sitenizi fiyat karşılaştırma platformlarına entegre edin. Bu sayede platformlar üzerinden yeni müşteriler edinmeye başlayabilirsiniz.

4- Fiyat karşılaştırma platformlarında, sıralamada geride kalan satıcılar ne yapmalı?

Bu konuyu ciddi bir problem olarak ele almalısınız. Maliyetlerinizi aşağı çekip, fiyatlarınızı daha rekabetçi hale getirmek için gerekiyorsa tüm tedarik zincirinizi baştan sona kadar yenilemelisiniz. Fiyat karşılaştırma platformları kısa dönemli projeler değildir. 2000’lerin başından itibaren gelişen bir alandır. Gelişim hızı da eskisine kıyasla daha yüksektir. 5 yıl sonra standartlaşmış ürünler satan web siteleri eğer en iyi fiyatı sunmuyorlarsa büyük ihtimalle piyasadan silinme tehlikesiyle karşı karşıya kalacaklardır. Dolayısıyla strateji bakımından, ya maliyet liderliği stratejisini uygulamanız, ya da farklılaşma stratejisini uygulamanız gerekiyor. Maliyet konusunda kendinize çok güvenmiyorsanız, yavaş yavaş standartlaşmış ürünlerden uzaklaşıp, kişiye özel ürünlere doğru yönelmeniz yani farklılaşma stratejisi uygulamanız en doğru karar olacaktır.

5- Fiyat karşılaştırma platformlarının kendilerini bekleyen en büyük tehlike nedir?

Başta Google olmak üzere popüler arama motorları, fiyat karşılaştırma platformlarının yaptığı işi kendi arama fonksiyonları içerisinde yapmaya başladılar. Örneğin, Google birkaç sene önce satın aldığı ITA Software şirketinin teknolojisini kullanarak Google Flights (www.google.com/flights) hizmetini kullanıma açtı ve en iddialı uçak bileti fiyat karşılaştırma ekranlarından biri ile bu alandaki rekabete dahil oldu. Benzer bir şekilde Google’da herhangi bir otel ismiyle arama yaptığınızda farklı web sitelerinin sundukları fiyatları doğrudan arama sonuçları sayfasında görebiliyorsunuz. Aynı şekilde, bir ürün ismiyle arama yaptığınızda da arama sonuçlarının üst kısmında yanyana sıralanmış şekilde o ürünün farklı web sitelerindeki fiyatlarını da görebiliyorsunuz. Kısacası, arama motorları da hızlı bir şekilde fiyat karşılaştırma işine girmeye başladılar. Uzun dönemde popüler arama motorları, sadece bu işe odaklanan fiyat karşılaştırma platformlarına olan ilgiyi düşürebilir.

Yazar: Cem Ener , Direktör- BUBA

Reklamlar
Fiyat Karşılaştırma Platformlarının Yükselişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s