Teknoloji Girişimcileri Yurtdışında Hangi Fuarları Ziyaret Etmeli?

Tüketici elektroniği alanındaki yenilikleri takip etmek isteyen girişimciler için en ideal fuarlar:

IFA Berlin 2-7 Eylül 2016

Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği fuarıdır. Her yıl Eylül ayında Berlin’de düzenlenir.

CES Las Vegas 5-8 Ocak 2017

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarıdır. Global firmalar yeni ürün lansmanlarını yapmak ve ürün prototiplerini sergilemek için bu fuarı tercih ederler. Her yıl Ocak ayının başında Las Vegas’ta düzenlenir. Fuar sebebiyle bu dönemde Las Vegas uçak biletleri çok pahalanır ve otellerde konaklama ücretleri yükselir. En az 4-5 ay öncesinden seyahat aranjmanlarınızı yapmanızı tavsiye ederim.

ces-lasvegas-expo

Hong Kong Electronics Fair 13-16 Nisan 2017

Uzakdoğu’nun en büyük tüketici elektroniği fuarıdır. Kasım ve Nisan aylarında olmak üzere yılda 2 defa düzenlenir. IFA ve CES fuarlarına katılamayan Uzakdoğu’lu tüketici elektroniği üreticilerini bu fuar sayesinde keşfedebilirsiniz.

Dijital pazarlama ve reklamcılık alanındaki yenilikleri takip etmek isteyen girişimciler için en ideal fuarlar:

DMEXCO Köln 14-15 Eylül 2016

Avrupa’nın en önemli dijital pazarlama fuarlarından biri olan DMEXCO’da çoğunlukla Almanya, İngiltere ve İsrail merkezli şirketleri bulabilirsiniz. Fuar aynı zamanda mobil pazarlama ve reklamcılık alanında da çok sayıda firmaya ev sahipliği yapıyor.

Ad:tech New York 2-3 Kasım 2016

Dijital reklamcılık alanında en yeni teknolojileri ve çok sayıda Silikon Vadisi firmasını bu fuarda bulabilirsiniz. Hem reklamverenler hem de yayıncılar için bir buluşma noktası olan Ad:tech New York fuarında son yıllarda gerçek zamanlı medya satın alma (RTB) teknolojileri ön planda yer alıyor.

Affiliate Summit Las Vegas 15-17 Ocak 2016

“Satış ortaklığı” (İngilizce adıyla “affiliate marketing”) konusunda dünyanın en önemli fuarıdır. Fuar alanında yer alan affiliate network’ler, yayıncılar ve reklamverenler fuar süresi boyunca düzenlenen çok sayıda networking etkinliği ve söyleşi sayesinde birbirleriyle kaynaşma imkanı bulurlar. Siz de internetteki satışlarınızı artırmak için affiliate marketing stratejisi uygulamayı planlıyorsanız bu fuarı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Mobil sektöründeki yenilikleri takip etmek isteyen girişimciler için en ideal fuarlar:

Web Summit Lisbon 7-10 Kasım 2016

“Start-up” olarak nitelenen mobil internet / mobil yazılım / mobil oyun odaklı yeni girişimlerin tanıtıldığı, networking etkinliklerinin ve seminerlerin düzenlendiği Web Summit 2016 yılında Lisbon’da düzenlenecek. 2015 yılında Dublin’de düzenlenen Web Summit’e Türkiye’den de oldukça yoğun ilgi oldu.

Mobile World Congress Barcelona 27 Şubat-2 Mart 2017

Alanında dünyanın en büyük ve en önemli fuarıdır. “Unicorn” olarak nitelenen büyük teknoloji şirketleri de, genç startup’lar da bu fuara mutlaka katılırlar. Silikon Vadisi’ndeki şirketlerin Avrupa’daki şirketlerle kaynaşmaları için en iyi ortamı bu fuar sağlamaktadır. Mobile World Congress boyunca tüm Barcelona’da hayat bu fuara göre şekillenir ve şehir genelinde her yerde sektörden kişilere rastlayabilirsiniz. Fuara katılan şirketler otellerde ve restoranlarda etkinlikler düzenler ve katılımcılar için müthiş networking imkanları yaratırlar. Mark Zuckerberg, Eric Schmidt gibi teknoloji liderleri de bu fuarı yakından takip eder.

Yazımda paylaştığım bu fuarlara katılımcı (exhibitor) olarak gitmeniz için gerekli bütçenin önemli bir kısmını devletin karşıladığını biliyor muydunuz? Fuar desteklerinden yararlanabileceğiniz bazı kurumları ve programları sizinle paylaşıyorum:

1- GarantiPartners Programı: Garanti Bankası’nın girişim hızlandırma programı olan GarantiPartners’a kabul olduğunuz taktirde ilgilendiğiniz fuarlara katılmanız için Garanti Bankası size gerekli maddi desteği sağlıyor. GarantiPartners’a başvurmak için www.garantipartners.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

2- Ticaret Odası Destekleri: Başta İstanbul Ticaret Odası (İTO) olmak üzere Türkiye’de bir çok ticaret odası, üyelerinin fuar desteklerinden yararlanmaları için programlar yürütüyor. Örneğin İTO geçtiğimiz yıllarda Mobile World Congress için özel çağrıya çıkmıştı ve çok sayıda katılımcıyı desteklemişti.

3- Bakanlıkların ve Kamu Kurumlarının Destekleri: T.C. Ekonomi Bakanlığı, TÜBİTAK, KOSGEB gibi kurumlar yurtdışında katıldığınız fuarlar sebebiyle oluşan tüm gider ve harcamaları yüksek oranda size geri ödüyor. Başvuru ve kabul koşulları ile ilgili bilgileri kurumların web sitelerinde bulabilirsiniz.

Yazar: Cem Ener

Reklamlar
Teknoloji Girişimcileri Yurtdışında Hangi Fuarları Ziyaret Etmeli?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s